WARSZTATY NOWYCH MEDIÓW

Warsztaty nowych mediów to 22 godziny zajęć zrealizowanych online oraz w formie działań terenowych, które autorsko opracował i poprowadził Piotr Piasta – jeden z dwóch głównych instruktorów projektu i współtwórców jego koncepcji.
Głównym celem warsztatów było dostarczenie uczestnikom gruntownej wiedzy i narzędzi do samodzielnego rejestrowania wydarzeń projektu oraz informowania o nim w Internecie i w mediach tradycyjnych. Uczestnicy wspólnie z instruktorem krok po kroku stworzyli stronę internetową „Dobre sąsiedztwa” oraz profile projektu w mediach społecznościowych – na Facebooku i Instagramie. Następnie publikowali tam własne prace graficzne i multimedialne wykonane w trakcie zajęć, przygotowane krótkie teksty na zaproponowane tematy oraz nabierali umiejętności selekcjonowania i udostępniania ciekawych materiałów z Internetu.
W trakcie zajęć młodzież dowiedziała się także czym właściwie są „nowe media” i jak kreatywnie wykorzystać je do zabierania głosu w przestrzeni publicznej, co to jest animacja poklatkowa i jak stworzyć, przy pomocy własnego smartfona oraz darmowych programów, filmy w temacie przyrody i ekologii. Było także o zasadach bezpieczeństwa w sieci i odpowiedzialność za publikowane w Internecie treści – w tym także na tematy ekologiczne. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się ponadto, jak kreatywnie zaprezentować hasła „Strajku Klimatycznego” i jak tworzyć własne projekty graficzne oraz wizualizować wypowiedzi w aplikacjach i narzędziach internetowych takich, m.in. Canva czy Padlet. Zajęcia nowych mediów, to także mikrofotografia, jako materiał do tworzenia atrakcyjnych wizualnie treści oraz nagrywanie filmu Virtual Reality 360° i teledysku – opowiadających o ciekawych i ważnych tematach; a wszystko to w bliskości okolicznej wieniawskiej przyrody – prawdziwego „dobrego sąsiedztwa” każdego mieszkańca gminy.
Wszystkie warsztatowe aktywności miały pokazać młodzieży, jak efektywnie i w ciekawy sposób komunikować się z odbiorcami, jak atrakcyjnie zaprezentować działania społeczne i obywatelskie, by zainteresowały się nimi także osoby sceptycznie do nich nastawione. Mamy nadzieje, że nabyte umiejętności w przyszłości pozwolą naszym uczestnikom w demokratyczny sposób zabierać głos w szeroko rozumianej debacie społecznej dotyczącej ekologii, zmian klimatycznych czy zrównoważonego rozwoju, tak aby ten głos był zauważalny i słyszalny.