WARSZTATY DIAGNOZY LOKALNYCH POTRZEB

Warsztaty diagnozy lokalnych potrzeb to 9 godzin zajęć zrealizowanych online oraz w formie spotkania warsztatowo-projektowego, które autorsko opracowała i poprowadziła Magdalena Ochał z Kolektywu Badawczego. Zajęcia na żywo wspierała, doświadczona w pracy z młodzieżą animatorka, Anna Woźniak. Zajęcia poprzedziła ankieta wśród uczestników projektu, która miała pomóc odpowiedzieć na pytanie, jakie są postawy młodzieży wobec aktywności społecznej czy ekologicznej.
ANKIETA ROZPOCZYNAJĄCA PROJEKT
Integralną częścią warsztatów badawczo-projektowych było badanie, które zostało przeprowadzone w lutym 2021 roku, wśród uczestników projektu „Dobre sąsiedztwo”. Celem badania było ustalenie, jeszcze przed rozpoczęciem projektu, jakie są postawy młodzieży wobec aktywności społecznej, w tym ekologicznej, oraz jakie są ich opinie na temat stanu środowiska naturalnego. Pytania badawcze powstały na podstawie metodologii badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski prowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz akademickich badań aktywności obywatelskiej młodzieży. W ankiecie zawarto pytania zamknięte i otwarte. Wypełniły ją 24 osoby.
Wyniki ankiety ujawniły m.in., że ochrona środowiska została wskazana przez większość badanych za jeden z trzech najważniejszych problemów do rozwiązania w naszym kraju, przed ochroną zdrowia i zapewnieniem bezpieczeństwa. Jednocześnie uważali, że stan środowiska w ich miejscu zamieszkania jest lepszy niż w pozostałych częściach kraju.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami przeprowadzonego badania, opracowanymi przez Kolektyw Badawczy w formie raportu, który zamieszczamy poniżej.
WARSZTAT BADAWCZO-PROJEKTOWY
Głównym celem warsztatu było wspólne zaprojektowanie rozwiązania, które pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne w najbliższym otoczeniu uczestników projektu. Warsztaty realizowane były zgodnie z metodologią Design Thinking czyli „myślenia projektowego”, co w praktyce oznaczało uwzględnianie potrzeb i oczekiwań przyszłych odbiorców, a to z kolei pozwala zmniejszyć ryzyko stworzenia projektów nietrafionych lub bezużytecznych. Uczestnicy próbowali więc nie tylko wczuć się w sytuację osób, dla których projektowali rozwiązania, ale także poznali elementy warsztatu badacza i zebrali opinie wybranych grup mieszkańców. Poszukując odpowiedzi na te pytania korzystali z różnych narzędzi badawczych: ankiet, wywiadów i obserwacji. Przeszli przez kolejne etapy: definiowania problemu dotyczącego środowiska naturalnego, poznania potrzeb i trudności odbiorców naszych działań, poszukiwania pomysłów na rozwiązanie problemów, wyboru najlepszej propozycji, tworzenia i testowania prototypu rozwiązania.”
W efekcie, podczas warsztatu badawczo-projektowego, młodzież stworzyła prototypy „śmieciożera” czyli automatu do zbiórki pojemników plastikowych i szklanych. „Śmieciożer” to odpowiedź na określony problem, który dostrzegli w gminie Wieniawa i który postanowili rozwiązać. Na podstawie przeprowadzonych wywiadów ustalili, kim mogą być odbiorcy ich pomysłu, jakie są ich oczekiwania i potrzeby, a następnie stworzyli szczegółowe obrazy przyszłych użytkowników i mapy empatii, które pozwoliły ich lepiej zrozumieć i uruchomiły całą lawinę pomysłów.
Tym sposobem udało im się „wejść w buty” badaczy oraz poznać proces kreatywnego i empatycznego poszukiwania rozwiązań lokalnych problemów metodą nazywaną Design Thinking.
Poniżej zamieszczamy przygotowaną przez Kolektyw Badawczy instrukcję, która w kilku krokach, pokazuje, jak korzystając z metody „myślenia projektowego” rozwiązywać problemy, podejmować wyzwania i szukać rozwiązań. Instrukcja jest podsumowaniem wspólnej pracy, którą wykonali uczestnicy „Dobrego sąsiedztwa” pod okiem instruktorów podczas warsztatu diagnozy lokalnych potrzeb w Wieniawie.
Instrukcję można bezpłatnie pobierać i wykorzystywać jako materiał edukacyjny, zachowując warunki licencji: Creative Common: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 4.0.