WYMIANA SPECJALISTYCZNYCH DOŚWIADCZEŃ
W CELU PODNIESIENIA POZIOMU STRUKTUR RATOWNICTWA GÓRSKIEGO W GRUZJI – CZĘŚĆ II
Projekt, to kontynuacja działań Fundacji ICAD z 2019 r., realizowanych dzięki dofinansowaniu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Ich głównym celem był transfer specjalistycznej wiedzy oraz doświadczeń w obszarze ratownictwa górskiego z Polski, Czech i Słowacji do Gruzji. W programie zrealizowanych wówczas szkoleń znalazła się praca z dyspozytorem medycznym oraz zajęcia z topografii i pracy z urządzeniami GPS.
Sukces pierwszej edycji projektu, wysoki poziom zrealizowanych szkoleń, owocna współpraca służb ratowniczych z 3 krajów Grupy Wyszehradzkiej, profesjonalne wsparcie ze strony lokalnego partnera – firmy Geop.eu, a także duże zaangażowanie beneficjentów z Mountain Rescue in Gerogia – pozwoliły nam na zaplanowanie kolejnych działań projektowych, mimo obowiązujących restrykcji związanych z pandemią Covid-19. Co więcej, włączyliśmy także do programu projektu elementy działań związanych z procedurami epidemiologicznymi i treningi obejmujące wiedzę w tym zakresie.
Podczas kolejnej, drugiej edycji projektu w 2021 r., zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy m.in. zajęcia z zaawansowanej topografii i kartografii, pracę z urządzeniami GPS, doskonalenie zabezpieczenia medycznego oraz szkolenia sprzętowe i transportowe związane z funkcjonowaniem służb ratownictwa górskiego w czasach zagrożenia epidemiologicznego wraz z elementami profilaktyki przeciwko COVID-19. Zaawansowane szkolenia z topografii i kartografii były uzupełnieniem i rozwinięciem wiedzy oraz umiejętności zdobytych w trakcie poprzedniego projektu w roku 2019. Te wszystkie działania zmierzały do gruntownego wzmocnienia struktur organizacji Mountain Rescue in Georgia, która korzystając z tych zasobów będzie mogła wydajniej pracować, mając w swoich szeregach profesjonalistów, uzupełniających składy zespołów ratowniczych działających w górskim rejonie Gruzji. To wszystko w prostej linii prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno ratowników górskich, jak i ofiar wypadków w górach.
Ważnym elementem projektu realizowanego w 2021 r. jest także wsparcie 6 członków MRG, którzy w styczniu 2020 r. osiągnęli poziom instruktorów ratownictwa górskiego w Gruzji. W trakcie prowadzonych treningów pełnili oni rolę pomocniczą i wspierali instruktorów z Polski, Czech i Słowacji. Dzięki temu podnieśli swoje kompetencje, jako przyszli instruktorzy szkolący kolejnych kandydatów na ratowników górskich.
Kraje Grupy Wyszehradzkiej dysponują służbami ratownictwa górskiego z wieloletnim i ugruntowanym doświadczeniem, zarówno w realizacji operacji ratunkowych, jak i na polu szkoleniowym. I to właśnie ten potencjał stał się kluczem do stworzenia programu szkoleń łączących wiedzę z Polski, Czech i Słowacji i w znaczący sposób podnoszących poziom ratownictwa górskiego w Gruzji.
Nasze działania projektowe zmierzają do utworzenia i wyszkolenia profesjonalnej kadry ratowników górskich w Gruzji, która będzie się ustawicznie doskonalić i wychowa przyszłe pokolenia ratowników w tym kraju. Początki, to inicjatywa organizowania szkoleń dla zrekrutowanych ochotników na ratowników, które przeprowadzał nasz lokalny partner w Gruzji – firma Geopl.eu oraz wysiłki, które podejmowali pracownicy Fundacji ICAD i sami ratownicy z organizacji Mountain Rescue in Georgia. Całą historię formowania się ratownictwa górskiego w Gruzji możecie przeczytać tutaj.
Nasze działania projektowe zmierzają do tego, aby w Gruzji pracowała lokalna, wyszkolona kadra, która wychowa przyszłe pokolenia ratowników w tym kraju. Po tak przygotowanych i przeprowadzonych szkoleniach i treningach terenowych uczestnicy projektu będą mogli efektywniej pracować we wspomnianych obszarach, a także dzielić się swoją wiedzą z innymi.